Historie souboru


1985

Řešil se problém příchodu nových členů do stávající taneční skupiny souboru *Škoda Plzeň*. Došlo se k názoru, že se založí dětský soubor.

1986

10. a 17. února v *Měšťanské Besedě* vše odstartovalo konkurzem. Mezi první vedoucí dětského souboru patřili Jiří a Táňa Urbanovi Vladěna Šnajdrová, Marcela Vršecká a Evžena Kabátová.

V pátek 14. listopadu se konala premiéra Škody s Hradišťanem, kde Škodováček poprvé vystoupil. Sklidil obrovský úspěch s prvním dětským pásmem Chodský obrázek.

1987

Vznikla dětská muzika. Prvním vedoucím muziky se stal Martin Kaplan, kterého vystřídali později Pepík Fiala, Jiří Štrunc a Zdeněk Kopecký. Po nějakém čase měl soubor 62 členů.

1988

Pořádal se první samostatný koncert s hostem.

1989

Škodováček získal první místo v Krajské přehlídce v Klatovech.

1991

První generace doplňuje a zachraňuje soubor Škoda a nastupuje druhá generace tanečníků. S nimi přichází nová pásma písní a tanců.

1993

Soubor se zúčastnil národního kola Kroměříž ´93. V této době se první generace muziky dostala do dospělého souboru.

1994

Rok velkých změn. Nejenže se opět změnilo působiště, ale také název souboru na Mladinku. Soubor Škoda Plzeň resp. Mladina oslavil 40. výročí.

1995

Soubor se opět zúčastnil národní přehlídky Kroměříž '95.

1996

Mladinka slaví již 10 let trvání souboru. Druhá generace tanečníků přechází do dospěláků a přichází třetí parta. V tomto roce se také soubor podíval do Turecka.

1998

Folklorní soubor Mladinka vyrazil prvně do USA.

1999

Soubor se zúčastnil národní přehlídky Jihlava '99.

2000

Soubor navštívil Španělsko, kde byl hostem mezinárodního folklorního festivalu v Rondě.
V září 2000 vzniká Mladinečka – dětský folklorní soubor, který připravoval ty nejmenší a nejmladší tanečníky/tanečnice. Vedoucími souboru se stává Lenka Lochnerová, Martin Šefl a Linda Bursová. Vedoucí muziky se ujala Jaroslava Krčková.

2003

Stávající soubor se v důsledku odchodu členů dospělého souboru stává Mladinou a místo Mladinky zaujímá dva roky stará Mladinečka. V tomto roce se Mladinečka zúčastnila MDFF Strážnice 2003.

2004

Mladinka se zúčastnila Mezinárodního folklorního festivalu ve Frýdku-Místku u hostujícího folklorního souboru Ostravička.

2005

Bydleli jsme v rodinách souboru Dolinečka. Tam jsme vystoupili na jejich premiéře, Dolinečka naopak vystoupila na naší.

2006

Soubor oslavil 20 let. Na slavnostní premiéru jsme pozvali soubor Púčik z Brna. Postupně vzniká Mladinečka, ale zatím pouze s provizorní muzikou. V létě jsme se podívali do Maďarska.

2007

Mezinárodní folklorní festival Kunovské léto a Mezinárodní festival slovenského folklóru Jánošíkův Dukát.

2008

Natočili jsme cédéčko (odkaz zde). V létě téhož roku zájezd na Slovensko - MFF Povážská Bystrica a slavnosti vína v Uherském Hradišti. Výměnný pobyt se souborem Děcka z Kunovic. Mladinečka nahrazuje Mladinku a posilujeme starší soubor.

2009

Regionální přehlídka v Hrádku, MFF Plzeň, soustředění ve Spáleném poříčí.

2010

MFF Plzeň, soustředění ve Spáleném Poříčí, premiérový pořad se souborem Vonička ze Zlína.

2011

25. výročí souboru, zájezd Zlín + Slovensko.

2012

MFF Polabská vonička Nymburk, Vánoční koncerty

2013

Vítězství v regionální přehlídce v Hrádku a postup na celostátní přehlídku do Jihlavy, MFF Kunovské léto, výměnný pobyt se souborem Dolinečka ze Starého Města.

2014

Folklorní festival Hradec Králové, Pardubice, Setkání pod rokycanskou věží, premiéra se souborem Perníček, vánoční koncerty.

2015

Regionální přehlídka v Hrádku, výměnný pobyt se souborem Holúbek z Uherského Brodu, zájezd do Maďarska, vánoční koncerty.
Starší děvčata z Mladinky přecházejí do dospělého souboru Mladina a Mladinku posilují děti z Mladinečky.

2016

Příprava a natáčení nového CD k 30. výročí založení souboru, MFF Strážnice, MFF Plzeň, soustředění ve Stříbře, příprava nového programu pro premiérový pořad v Alfě, vánoční koncert.

2017

Regionální přehlídka v Hrádku u Rokycan - 2. místo, premiéra s Malým Světlovánkem, MFF Světlovský bál v Bojkovicích.


2018

Slavnosti svobody, Jarní premiéra s hostem Omladinka z Uh. Hradiště, MFF Plzeň, MDFF Kunovské léto, zahraniční zájezd Makedonie Ohrid, Slavnosti vína Uherské Hradiště, vysazení folklorní lípy republiky, vánoční koncerty.


2019

Plzeňský Masopust, Dětský staročeský bál v Záluží, soutěž v Lidové písni v Rokycanech, Vynášení smrtky a stavění máje v Národopisném muzeu v Plzni, regionální přehlídka DFS v Hrádku u Rokycan (2. místo, pásmo U vody), Jarní premiéra s Ondráškem, Oslavy osvobození, Noc kostelů, MFF Plzeň, Dětská folklorní olympiáda, soustředění v SLŠ Písek, od září změna zkušebny – KD Peklo, výměnný pobyt  s Ondráškem v Brně, Vánoční pořad v Pardubicích.p>


2020

Dětský bál v sále Vodárny, Plzeňský masopust, natáčení Dokumentu o chovankách v Chotěšovském klášteře, Výlet na Radyni a táborák v Koterově, od září nové prostory na zkoušky – Husova 28, Radovánek, Soustředění v Oselcích, výlet z Lobez do Koterova a vánoční zkouška ve skateparku u Vodárny.

2021

Velikonoční on-line výzva (skok přes švihadlo a luftky), výlet přes Andrejšky do Koterova (táborák), Soustředění Oselce, vystoupení k 35. výročí DFS Mladinka – Divadlo Alfa

2022

Sraz Slovanů - sokolovna ve Zruči, Chemická olympiáda v sále Radovánku v Pallovce, Plzeňský Masopust, vystoupení se souborem Radost z Pardubic v rámci Oslav Osvobození, Luhačovice a Zahrada Moravy – výměnný pobyt u Dolinečky ve Starém Městě, MFF Plzeň, Jarní premiéra s Dolinečkou, zájezd do Bulharska – Kranevo, Zahradní slavnost v Domově se zvláštním režimem Sněženka, rozlůčková párty s velkými tanečníky a muzikanty s přespáním ve zkušebně, podzimní soustředění v penzionu Klamovka ve Stradonicích, Koledování se sv. Lucií po Slovanech a vystoupení na Vánočním charitativním trhu v Koterově

2023

Plzeňský masopust, Vynášení smrtky, Regionální přehlídka DFS v Hrádku u Rokycan, Jarní premiéra s hostem - soubor Lišováček, Slavnosti svobody, Výměnný pobyt v Lišově, Noc kostelů, MFF Plzeň, Sraz rodáků Ptenín, Soustředění v Písku, MFF Písek, Oslavy založení Přehýšova, Den seniorů v Besedě, Podzimní soustředění, Vánoční vystoupení - na Košutce, v Mirošově a v Koterově.